Види та особливості арбалетів

Арбалети для полювання зручні своєю ціновою доступністю, невеликою вагою, безшумним пострілом. З їхньою допомогою можна полювати не тільки на птаха або зайців, а й навіть на лисицю та більшого звіра. Усім, хто думає купити арбалет для такого використання, корисно розглянути види цієї метальної зброї та оптимальні характеристики для таких завдань.
Які бувають арбалети?
Для полювання підходять різні типи арбалетів:
- Рекурсивні. Мають фіксовані цільні плечі та натягнуту між їхніми кінцями тятиву. Що більша довжина плечей, то вища сила натягу і потужніший постріл. Рекурсивні версії вирізняються простою та надійною конструкцією, яка не потребує обслуговування. Замінити тятиву досить легко навіть новачкові.
- Блокові. Плечі арбалета на кінцях роздвоєні. У них встановлені блочки з ексцентриками. Завдяки цьому збільшується загальна довжина тятиви, хоча розмах плечей невеликий. Така конструкція потужніша за компактних розмірів. Ще вона тихіша, оскільки тятива менше вібрує. Але блокові арбалети складніші та дорожчі в ремонті. Якщо зброя впаде на тверду поверхню, більше шансів, що вона пошкодиться.
- Пістолетні. Окрема категорія арбалетів укороченої довжини. У них невеликий розмах плечей. Найчастіше ця конструкція з рекурсивним принципом роботи. Компактні габарити досягаються завдяки відсутності приклада.
Усі згадані види арбалетів можна застосовувати для полювання. Тут у пріоритеті характеристики метальної зброї.
Основні різновиди арбалетів для полювання
Раніше були популярні арбалети з дерева. Але поступово вони поступилися місцем полімерним моделям, які не потребують додаткового догляду за дерев’яними частинами і більш міцні. У них застосовуються скловолоконні плечі та алюмінієві напрямні. Між собою арбалети для полювання мають такі відмінності:
- За силою натягу. Сила натягу визначає легкість зведення тятиви і потужність пострілу. Для полювання достатньо показника 18 кг. Таке значення не вимагає реєстрації зброї. Якщо в планах зловити велику здобич, тоді вибирають силу натягу 40-80 кг.
- За швидкістю польоту стріли. Характеристика дає уявлення про проникаючу здатність болта при зіткненні зі здобиччю. Для полювання використовують моделі з показником від 70 до 130 м/с. Тут усе залежить від відстані до цілі.
- За довжиною і вагою. Короткі моделі до 50 см зручні для маневрування між деревами, коли йде активне переслідування цілі. Що коротший арбалет, то меншими до нього будуть стріли. Сила натягу теж не може бути великою при компактних габаритах. Більша метальна зброя з довжиною 80-90 см дає запас потужності, але вага може досягати 3 кг.
- За оснащенням. Бюджетні моделі для полювання містять тільки сам арбалет і ключ. Є окремі версії з коліматорним або оптичним прицілом, що підвищують точність стрільби. У наборі можна відразу купити стріли, сагайдак, мастило, ущільнювачі, щоб отримати все необхідне для полювання.
За способом взводу є арбалети для полювання з ручним натягом. Мисливцеві доводиться впиратися ногою в сталеву петлю, а за допомогою стрингера натягувати шнур. В інших моделях є спеціальний важіль. Його необхідно або тягнути рукою на себе, або переламати і поставити на місце.
ТОП 5 найкращих арбалетів 2024 року
Щоб полегшити вибір, покажемо кілька перевірених арбалетів, які користуються популярністю у мисливців у 2024 році:
- Man Kung XB23 Anaconda – недорога рекурсивна версія від відомого бренду. Має цілик і мушку, пістолетну рукоятку, полегшений приклад. Загальна довжина становить 84 см, а вага – 2,2 кг.
- Man Kung XB21 Rip Claw KIT – набір містить тримач для стріл, чотири болти, приціл коліматора, широке додаткове руків’я для підтримання зброї в заданому напрямку. Швидкість польоту стріли досягає 75 м/с при розмірі конструкції 77 см і довжині розтяжки 26,5 см.
- Poe Lang Guillotine X 40 LBS – блокова модель з оптичним прицілом. У комплекті три стріли з вуглецю, ківер. Швидкість польоту болта – 122 м/с.
Знаючи особливості арбалетів для полювання та їхні різновиди, буде легше вибрати метальну зброю для своїх умов використання і бюджету.