У пошуках української душі

Полтава недаремно вважається центром України, адже саме це старовинне місто стало колискою української літературної мови. Саме до Полтави їдуть тисячі туристів, щоб насолодитися національним колоритом та помилуватися неймовірною красою України. Так навіщо їхати за «тридевя’ть земель» за новими враженнями, якщо в нас під боком є таке цікаве та особливе місто?!
Полтава – духовний центр України, саме з цим містом пов’язана діяльність видатних письменників Миколи Гоголя, Григорія Сковороди, Івана Котляревського, завдяки яким Полтава стала відомою на весь світ. Що цікаво, мешканці міста розмовляють лише українською мовою, і це ще раз підтверджує, що саме в Полтаві сформувалася сучасна українська мова.
Відвідуючи Полтаву, обов’язково варто прогулятися Корпусним садом, у центрі якого розташований Монумент Слави на честь 100-річчя перемоги над шведами. Навколо саду розташовані адміністративні будівлі доби класицизму. Історію Полтавщини краще за все дізнатися у Краєзнавчому музеї, який знаходиться у найошатнішій будівлі міста, збудованій у стилі модерн з елементами українського народного стилю. Раніше це був будинок Полтавського губернського земства. У триповерховому музейному комплексі представлені експонати від найдавніших часів до сьогодення. Особливо вражає експозиція доби козацтва, де розташована кілева частина козацької чайки, предмети побуту та зброя того періоду. Але щоб у повній мірі зрозуміти історію Полтавщини, варто замовити екскурсію.
Кожен, хто приїздить до Полтави, обов’язково повинен відвідати історичний цент міста – Іванову гору. Саме тут знаходиться біла альтанка, з якої відкривається неперевершений краєвид – долини Ворскли з Хрестовоздвиженським монастирем на сусідньому пагорбі. Неподалік знаходиться Музей-садиба Івана Котляревського, автора «Енеїди» та п’єси «Наталка Полтавка». До речі, у Театрі ім. Лесі України м. Кам’янського у минулому році була прем’єра однойменної вистави. Садиба – це справжня українська хатка, у якій жив Котляревський, у приміщенні навіть збереглися деякі речі видатного письменника. На Івановій горі також є пам’ятник галушці, містяни дуже шанують відому страву Полтавщини. Тому вислів «Хто не їв полтавських галушок, вважай, не був у Полтаві» цілком правдивий, адже неймовірно смачні галушки на будь-який смак готують майже в кожному кафе чи ресторані.
Прогулюючись центром Полтави та насолоджуючись видом історичної архітектури та сучасних будівель, можна зустріти пам’ятники Мазепі, Марусі Чурай, Гоголю, а у сквері, названому на честь Миколи Васильовича, можна зустрітися з героями його повістей.
Полтава відома своєю історією. Саме на полі Полтавської битви вирішилася історія Європи у Великій Північній війні між Московським царством та Шведською імперією, яку, як відомо, Швеція програла. На визначному місці зараз створений історико-культурний заповідник «Поле Полтавської битви», де знаходяться братська могила вояків російської армії та шведська могила, яка розташована на залізничній зупинці. Також у заповіднику створений музей, присвячений битві, де представлені унікальні експонати XVIII століття та найбільша діорама, у якій відтворено останні хвилини бою. Окрім того, знаходячись на полі Полтавської битви варто зайти до Сампсоніївської церкви, розпис інтер’єру якої проходив під керівництвом художника Олексія Сокола. До речі, він був автором розпису Свято-Миколаївського собору у Кам’янському та пам’ятника «Прометей розкутий».
Полтава – це невелике містечко зі своїми цінностями, яке вражає своєю історією та культурою. Кожен, хто поважає українську культуру та цікавиться її історією, обов’язково повинен відвідати це місто.
К. Кіба