Президент підписав закон про мобілізацію засуджених

Президент України Володимир Зеленський підписав Закон України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального, Кримінально-виконавчого кодексів України та інших законів України щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їхньої участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальній цілісності».
Цей закон дозволяє деяким категоріям ув’язнених, які виявили бажання і відповідають певним критеріям, мобілізуватися до Збройних Сил України в обмін на умовно-дострокове звільнення.
Нагадаємо ключові аспекти закону:
- умовно-дострокове звільнення для проходження військової служби за контрактом за рішенням суду;
- добровільність такого рішення самим ув’язненим;
- згода від командира військової частини;
- відповідність психічного стану та стану здоров’я ув’язненого вимогам служби в ЗСУ (проходження попереднього медичного огляду у в’язниці, а далі проходження ВЛК);
- така категорія мобілізованих буде проходити службу в спеціальних підрозділах. Адміністративний нагляд за такими звільненими здійснюватиметься командиром військової частини, куди вони потрапляють.
Не можуть бути мобілізовані ув’язнені:
- за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України (ст. 109-ст.114-2 Кримінального кодексу);
- за вчинення умисного вбивства двох або більше осіб або вчиненого з особливою жорстокістю, або поєднаного із зґвалтуванням або сексуальним насильством (ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу);
- за вчинення злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості (ст. 152-156-1 Кримінального кодексу);
- за вчинення особливо тяжких корупційних кримінальних правопорушень;
- за вчинення злочинів, пов’язаних з тероризмом (ст. 258-258-6 Кримінального кодексу);
- за скоєння ДТП зі смертельним наслідком, яке було вчинене під впливом наркотиків чи алкоголю (ч. 4 ст. 286-1 Кримінального кодексу);
- за посягання на життя працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця (ст. 348 Кримінального кодексу);
- за прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою, предметом якої була неправомірна вигода у значному розмірі, якщо службова особа займала особливо відповідальне становище (ст. 368-4 Кримінального кодексу).
Детальніше про закон читайте за посиланням.
До речі, у квітні Міністерство юстиції провело опитування серед ув’язнених, де їм поставили питання щодо звільнення шляхом укладання контракту на військову службу, і 4,5 тисячі засуджених погодились на таку пропозицію. Втім адміністрації установ відбування покарань не опитували в’язнів за статтями Кримінального кодексу, частина з яких нині не підпадає під мобілізацію, також до уваги не брався їхній стан здоров’я, пояснила заступниця міністра юстиції Олена Висоцька.
Станом на 15 травня 2024 року в українських колоніях перебував 27 471 засуджений, у тому числі 1 538 жінок. За озвученою Міністерством юстиції на засіданні профільного комітету інформацією, скористатися правом умовно-дострокового звільнення можуть 20 тисяч засуджених.
Для того, щоб закон повноцінно був реалізований, треба ухвалити підзаконні акти. За словами Олени Висоцької, зараз готуються напрацювання спільно з Міністерством оборони та Міністерством внутрішніх справ. Потім проєкти документів внесуть на засідання уряду, а також підсилять внутрішніми наказами цих міністерств. Орієнтовно, закон матиме повноцінне застосування вже за кілька тижнів.