У Кам’янське не будуть звозити радіоактивні відходи з інших місць: представники ДП «Бар’єр» та міської влади виступили з офіційною заявою щодо розповсюдженого фейку

Вчора, 10 липня, декілька ЗМІ (серед яких сайт «Укррудпром») розповсюдили недостовірну інформацію, що начебто «Павлоградський хімічний завод» планує збудувати сховище радіоактивних відходів у Кам’янському. Джерелом у публікаціях було вказано «Інтерфакс-Україна».
Міський голова Андрій Білоусов сьогодні зранку вже заспокоїв містян, повідомивши, що, скоріш за все, видання помилилося з назвою підприємства (ПХЗ/ПХЗ). Йдеться про ДП «Придніпровський хімічний завод» м. Камʼянське, а не «ПХЗ» м. Павлоград.
Будівництво хвостосховища у нас дійсно планується, але для локальних відходів, що залишилися на нашому ПХЗ ще з радянських часів.
На пресконференції для ЗМІ, що відбулася сьогодні, 11 липня, представники ДП «Бар’єр» (яке наразі опікується проммайданчиком хімзаводу) і Департаменту екології та природних ресурсів міськради надали більш розгорнуті роз’яснення.
Очільник екологічного Департаменту Богдан Наполов ще раз запевнив, що ніяких «чужих» радіоактивних відходів складувати на землях Кам’янського не планується. Мова йде про ту «спадщину», що наразі знаходиться на майданчику колишнього Придніпровського хімічного заводу.
Більш докладно про майбутнє будівництво хвостосховища розповів заступник директора з радіаційної безпеки режиму та фізичного захисту ДП «Бар’єр» Денис Микитась:
«ВО «ПХЗ» було створено у 1949 році і проіснувало до 1991 р. В 1991 році при розпаді СРСР підприємство було покинуто в такому стані, в якому воно було під час переробки урано-торієвих руд. Цей спадок дістався ДП «Бар’єр». З 2016 року на колишньому майданчику ПХЗ реалізується програма європейської комісії з приведення його у безпечний стан. Одним з етапів реабілітаційних заходів є будівництво хвостосховища. Всього було проаналізовано 3 можливих варіанти, оптимальним вибрали будівництво хвостосховища саме на промисловому майданчику ПХЗ (щоб унеможливити розповсюдження радіаційних матеріалів по території міста Кам’янського). Це хвостосховище будується, щоб розмістити в ньому відходи переробки уранових руд, які залишилися після діяльності підприємства в цехах. Ніяких додаткових відходів з інших міст в це сховище завозитися не буде. Всі забруднені цехи та обладнання, що залишились у спадок від радянського союзу, будуть переміщені до нього та законсервовані», – запевняє спеціаліст.
За словами представника ДП «Бар’єр», саме будівництво ще не розпочиналося. Зараз тривають роботи з проєктування, після чого вони будуть проходити державну експертизу та експертизу ядерно-радіаційної безпеки. Критерії приймання відходів – тільки з майданчику ПХЗ (Кам’янського!). Хвостосховище буде законсервовано на більше ніж 300 років, і у ньому відходи не будуть піддаватися атмосферному впливу та вітрової ерозії. Якщо всі експертизи та узгодження пройдуть нормально, то будівництво об’єкту почнеться тільки у наступному році (в теплу пору року).
За інформацією керівника управління державного архітектурно-будівельного контролю міськради Валерія Воздвиженського, підпорядкована йому структура ще не надавала ніяких дозволів, оскільки про саме будівництво щось казати ще рано.
Богдан Наполов закликав містян ставитися до розповсюдження подібної інформації (яка ще й виявилася фейком), відповідально і користуватися перевіреними та офіційними джерелами. Тим паче, у воєнний час.