У Кам’янському впорядковують діяльність інтернет-провайдерів та користування комунальною власністю «під чорним прапором»

У Кам’янському розпочали вирішення давньої проблеми – хаотичного розміщення кабелів та обладнання (зокрема, інтернет-провайдерів) на міських опорах і в будинках містян. Відповідний проєкт рішення «Про впорядкування розміщення об’єктів і споруд електронних комунікацій на об’єктах нерухомого майна комунальної власності» вже опублікований на сайті міськради.
Нині вже ні для кого не є секретом, що деякі провайдери використовують майно громади і містян у доволі варварський спосіб: прокладають кабелі де і як заманеться, пошкоджують стіни будинків, покрівлі, опори, користуються міським майном без належного оформлення. У багатьох випадках відповідальності за завдану шкоду ніхто не несе, оскільки провайдери уникають укладання договорів. Крім цього, розміщення приватними особами камер спостереження на стратегічних ділянках доріг не викликає відчуття безпеки. Адже невідомо, хто має доступ до потокової трансляції з цих пристроїв і як саме ця інформація може бути використана – особливо в умовах воєнного стану.
Тепер це зміниться.
Згідно з документом, протягом 30 календарних днів з моменту його ухвалення усі постачальники електронних комунікаційних послуг та власники електричних мереж, чиї об’єкти (камери відеоспостереження, дроти живлення, лінії електронних комунікацій, зокрема, інтернет) розміщені на комунальному майні без належного оформлення, мають звернутися до балансоутримувачів/власників для укладення відповідних договорів.
Своєю чергою, балансоутримувачі комунального майна Кам’янської міської територіальної громади – Департамент житлово-комунального господарства та будівництва, КП «Добробут», КП «Транспорт» – до 22 серпня 2025 року зобов’язані:
- провести інвентаризацію опор зовнішнього освітлення;
- виявити прокладені транзитом між ними кабельні лінії, електромережі та інші об’єкти електронних комунікацій без відповідної документації;
- здійснити інвентаризацію чинних договорів на користування будинковими розподільчими мережами для розміщення телеком-обладнання.
Якщо протягом місяця договори не буде укладено, відповідні мережі та обладнання підлягатимуть демонтажу.
Необхідність ухвалення подібного рішення «Sobitie» прокоментував заступник міського голови Дмитро Губський:
«Сьогодні у нашому місті працює велика кількість інтернет-провайдерів, які самовільно прокладають кабелі по опорах, будинках, під’їздах, дахах, при цьому завдаючи чималої шкоди. Ми отримуємо численні скарги – від мешканців, обслуговуючих компаній, таких як, наприклад, «Добробут», голів ОСББ, підприємств, які обслуговують зовнішнє освітлення, тощо.
Деякі провайдери, прокладаючи свої лінії по дахах будинків, пошкоджують покрівлі, оголовки вентиляційних систем, виходи на горища – і це вже не кажучи про якість прокладання кабелів у під’їздах, де кабель-менеджмент взагалі нагадує павуче гніздо.
На міських опорах теж усе змонтовано як-небудь: не дотримуються висоти розміщення мереж (їх може обірвати транспорт), опори свердлять, що призводить до їхнього руйнування. В деяких місцях внаслідок неякісного монтажу кабельні лінії провисають майже до землі, а встановити власника всієї цієї “краси” неможливо. Це одна з причин, чому виникла нагальна потреба в укладанні офіційних договорів між балансоутримувачами та надавачами послуг.
По-друге, згідно з порядком розміщення об’єктів електронних комунікацій на державному та комунальному майні під час воєнного стану (Постанова КМУ від 13.05.2025 №555), ми просто зобов’язані це зробити. Місто не може залишатись осторонь – до нас також можуть бути питання від перевіряючих органів щодо нераціонального використання ресурсів громади.
Крім того, ми зобов’язані знати, хто, яке обладнання і з якою метою розміщує на об’єктах комунальної власності. Це в умовах війни – питання Національної безпеки», – зауважив Дмитро Губський.
Цікаво знати: під час підготовки матеріалу журналісти поспілкувалися з деякими представниками інтернет-провайдерів Кам’янського, які розповіли, що фірми з найбільшою клієнтською базою у нашому місті щомісячно (!) отримують близько 5 млн грн чистого прибутку. При цьому певні компанії оформлюють документацію належним чином, а інші – діють, як-то кажуть, «під чорним прапором», тільки знімаючи вершки.