Верховна Рада дозволила мобілізувати ув’язнених до лав ЗСУ

Верховна Рада 8 травня ухвалила у другому читанні 279 голосами законопроєкт щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення засуджених, яким призначено покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі, від відбування покарання для безпосередньої їхньої участі в обороні країни.
При підготовці законопроєкту до другого читання частково було враховано висновок антикорупційного комітету щодо необхідності включення до переліку злочинів, за якими засуджених не можна буде звільнити умовно-достроково для проходження військової служби, вчинення корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень пов’язаних з корупцією, у тому числі тяжких та особливо тяжких.
З урахуванням правок до законопроєкту, умовно-дострокове звільнення від відбування покарання не застосовуватиметься до осіб, які були засуджені:
- за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України;
- за вчинення умисного вбивства двох або більше осіб або вчиненого з особливою жорстокістю;
- за вчинення умисного вбивства, поєднаного із зґвалтуванням або сексуальним насильством;
- за вчинення особливо тяжких корупційних кримінальних правопорушень;
- за вчинення злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості (зґвалтування, насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом, примушування до вступу в статевий зв’язок, статеві зносини з особою, яка не досягла статевої зрілості, розбещення неповнолітніх);
- за вчинення злочинів, пов’язаних з тероризмом;
- за порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами в стані сп’яніння, якщо вони спричинили загибель кількох осіб;
- за посягання на життя працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця;
- за прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою, предметом якої була неправомірна вигода у значному розмірі, якщо службова особа займала особливо відповідальне становище.
Основні положення законопроєкту:
Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом може бути застосовано судом, якщо засуджений виявив бажання проходити військову службу та відповідає вимогам для її проходження.
При ухваленні рішення про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом суд покладає на особу, звільнену від відбування покарання, обов’язок не пізніше 24 годин після набрання сили судовим рішенням прибути у супроводі Національної гвардії України до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для укладання контракту та проходження військової служби.
Ухилення від прийняття на військову службу за контрактом особою, яку звільнено умовно-достроково від відбування покарання для проходження військової служби, – карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
За заявою засудженого установа виконання покарань вживає невідкладних заходів щодо можливості представлення його до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом та організовує проходження таким засудженим первинного медичного огляду.
Питання щодо можливості представлення засудженого до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом за наявності позитивних результатів первинного медичного огляду попередньо розглядається установою виконання покарань за обов’язковою участю представника ТЦК та СП, а також представника військової частини, в якій засуджений планує проходити військову службу за контрактом. За результатами такого попереднього розгляду засудженому може бути видано направлення для проходження ВЛК.
Адміністративний нагляд за особами, звільненими з установи виконання покарань, здійснюється командиром військової частини, в якій особа проходить військову службу. Особи, стосовно яких встановлено адміністративний нагляд, беруться у військовій частині на окремий облік.
На військову службу за контрактом приймаються особи, звільнені умовно-достроково від відбування покарання, які відповідають таким вимогам проходження військової служби:
- яким залишилося не менше трьох років до досягнення граничного віку перебування на військовій службі;
- придатні до військової служби за станом здоров’я;
- пройшли професійно-психологічний відбір;
- мають достатній рівень фізичної підготовки для виконання обов’язків військової служби.
Особи, звільнені умовно-достроково від відбування покарання, проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин (спеціалізованих військових частинах). Порядок створення та функціонування спеціалізованих підрозділів військових частин визначається Міністерством оборони України.
На військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням (окрім осіб, до яких не може бути застосовано умовно-дострокове звільнення).